Oldal kiválasztása

A fogfehérítés egy igen népszerű kozmetikai kezelés a fogászatokon, amitől mindenki a sztárokhoz hasonló hófehér szép mosolyt reméli. Ezért pedig sokszor sok tízezer forintot is hajlandóak vagyunk fizetni, de vajon megéri? Milyen eredményre számíthatunk? Vannak mellékhatásai? Létezik Peroxidmentes fogfehérítés? Ezekre a kérdésekre fogok most választ adni, az aktuális tudományos állásfoglalások szerint. 

Ahhoz hogy tudjuk mire számíthassuk, fontos tisztáznunk hogy mitől vannak elszíneződve a fogaink. Szép , látványos eredményre számíthatunk, akkor ha a szép egészséges fogainkkal éppen csak sok teát kávét szeretünk fogyasztani és ennek nyomait szeretnénk eltüntetni. 

Ezzel szemben, ha születésünk óta sárgás fogszínünk van, gyanakodhatunk hogy ez bizony genetikailag meghatározott tulajdonsága a fogainknak, ilyenkor kevésbé látványosabb lehet a fogfehérítés végeredménye. 

Fogelszíneződés okai

Az elszíneződés oka kívülről érkezik

  • életmód: kávé/ vörösbor/ tea fogyasztása, dohányzás
  • gyógyszer okozta mellékhatások
  • szájüregi baktériumok amelyek elszíneződést okoznak (ún. kromogén baktériumok )

Az elszíneződés oka a fogból ered

  • fogfejlődéskor kialakult problémák pl.: a fehér zománc hiánya, alatt lévő sárgás dentin látszik
  • megkopott fogak ( pl. kor előre haladtával a fogak kopása természetes, de lehet sav okozta zománc gyengülés) 
  • elhalt/ gyökérkezelt fog
  • tömőanyag elszínezte a fogat pl.: amalgám

A leggyakoribb téves információ amit az interneten olvashatunk az a peroxidmentes fogfehérítést ígérő kezelések. Ne válassz olyan fehérítést végző rendelőt, ahol ilyen reklámfogásokkal igyekeznek becsábítani, mert nagy valószínűséggel sajnos sem szakmailag sem emberileg nincsenek a csúcson.

PEROXIDMENTES FEHÉRÍTŐ NINCS! 

A fogfehérítő termékekkel kapcsolatos 2012/84/EU számú közösségi irányelv értelmében a fogfehérítő anyagok egyrészt nem minősülnek orvostechnikai eszköznek. Ezek kozmetikai termékek. Másrészt a leglényegesebb korlátozás, hogy a fogfehérítő anyagokban a hidrogén peroxid és minden olyan vegyület, melynek működése során hidrogén peroxid szabadul fel (pl.: karbamid peroxid, nátrium perborát )nem haladhatja meg a 6 %-os koncentrációt

Az peroxidmentes anyagok csak kizárólag nevükben peroxidmentesek, azok működésük közben hidrogén peroxid keletkezik, ami nélkül a fehérítő hatás nem is működne. 

De miért korlátozták a peroxid tartalmat?

Számos kutatás foglalkozik a fogfehérítés hatásával a fogazatra.

A következő mellékhatások elég gyakoriak:

  • Fogérzékenység 
  • ínysérülés (ínyvédő használatával el lehet kerülni)
  • fogbélgyulladás (latinul:reverzibilis pulpitis, ebben az esetben gyökérkezelni kell a fogat)
  • a fogszövetek kiszárítása révén esendőbbé teszi a savbehatással szemben 

A fenti mellékhatások miatt született az uniós korlátozás, tehát csakis a fogazat védelme érdekében. Érthető ,hogy egy erős hatású anyag bizony szakértelmet és óvatosságot igényel, a szakértelmet a fogorvosnak kell biztosítania, míg az óvatosságot pedig az orvos mellett az anyagok megfelelő összetételével igyekeznek segíteni. 

Tömések és a fogfehérítés

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a töméseink a fogakban nem fehérednek a kezelések során, vagyis azok színe nem változik meg, színeltérés is kialakulhat, hacsak nem a tömés színe világosabb. Ha esetleg szuvasodások és nem jól záródó tömések találhatóak a fogakban, a fehérítő anyagok komoly károsodást okozhatnak a fogbélben, így előzetesen tömés cserék válhatnak szükségessé a fehérítést megelőzően.

Fogkőeltávolítás és tisztítás a fogfehérítés előtt

Végül pedig egy alapos tisztítás, fogkőeltávolítás nélkül szintén nem lehet fehéríteni a fogakat, hiszen nem a fogkövet szeretnénk szép fehéren látni, vagy éppen foltosra fehéríteni a fogakat. Ha a fehérítő anyag nem tudja egyenletesen bevonni a felszíneket, nem számíthatunk szép, esztétikus eredményre. 

Ne ijedjünk meg, ha az orvos esetleg több alkalmat javasol fehérítésre, éppen a fenti mellékhatások elkerülése céljából ez egy nagyon jól bevált módszer!

Fogfehérítés otthon?

A fehérítést lehet rendelőben és otthon is elvégezni ez már csak kényelem és megbeszélés kérdése, a lényeg hogy a fogorvosi felügyelet, tájékoztatás ne maradjon el. Az otthoni fogfehérítés esetén műanyag fehérítő síneket kell viselni, ami okozhat némi kellemetlenséget és hosszabb időt is vesz igénybe, viszont kedvezőbb az ára.

A boltok polcain kapható, orvosi felügyelet nélkül is használható olcsóbb otthoni termékek inkább csak marketing fogás sem mint valósi fehérítő hatással rendelkező fehérítő termék. Használatukat nem javaslom. 

fogfehérítő sín és anyag

Megjegyzés: A fehérítő anyagok manapság már nem igényelnek lámpás megvilágítást, az inkább csak egy marketing eleme maradt a kezeléseknek, anélkül is ugyanolyan eredményre számíthatunk.

A fogfehérítő kezelés gyermekeknek, 18 év alattiaknak nem javasolt!

A fenti rengeteg információ koránt sem teljesen fedi le a témáról való összes ismeretanyagot. Ha fehér fogakra vágyunk az természetes és kielégíthető igény, azonban koránt sem annyira egyszerű mint azt ahogy a reklámok ígérik. Alapos vizsgálatot követően, egyénre szabva lehet a kezeléstől várható eredményt megjósolni.

Megosztás