Oldal kiválasztása

Rengeteg mindent kell megtanítanunk gyermekeinknek, ilyen a fogápolás is. Nagyon sok munkával jár egy olyan folyamatot megtanítani a kis törpéknek, amire hosszú éveken keresztül önállóan nem képesek,  türelmet és folyamatos jelenlétet igényel a szülők részéről, ráadásul naponta kétszer

Minden szülő arra vágyik, hogy a gyermek lelkesen mossa fogacskáit, kezdetben közösen, majd mihamarabb önállóan, a szükséges ideig és a megtanított módon, ügyesen.  Hát ez bizony nagyon nem könnyű feladat. 

A tejfogaknak is szükségük van a tisztításra 

Igazi tévhit, hogy a tejfogak szuvasodása nem baj, hisz úgyis lesz helyette másik. 

A tejfogak szerkezete eltér a maradó fogakétól, a vékonyabb zománcrétegnek köszönhetően sokkal könnyebben és gyorsabban alakulnak ki szuvasodások (lyukak), mint a felnőtt fogakban. A gyorsabb terjedés pedig hamarabb okoz fájdalmat a fogban, súlyosabb esetben foghúzás is szükségesség válhat. Ami azért baj, mert a tejfogak a rágáson kívül fontos szerepet játszanak a helyteremtésben a maradó fogak számára. Így a túl korán eltávolított tejfog növekedési zavarokat okozhatnak, akár fogszabályozó kezelés lehet később szükséges. A szuvasodást okozó baktériumok pedig sajnos hamarabb okoznak szuvasodást a maradó fogakban. 

Fogtisztítás a kezdetektől

Az első tejfog áttörésével indul az élethosszig tartó fogápolás. Az első néhány tejfog tisztántartásához elegendő lehet egy nedves, tiszta ruhapelenka is naponta legalább egyszer. Ahogy növekedik a tejfogak száma és (remélhetőleg) a gyermek együttműködése is, úgy alkalmazhatunk már puha, lekerekített sörtéjű gyerek fogkefét. Eleinte elegendő a vizes kefével való dörzsölés, majd később pedig vásárolhatunk ízesített gyerekfogkrémet, amiből elegendő egy borsónyi mennyiség alkalmanként. 

Legkésőbb a gyermek kétéves korától napi kétszer szükséges a fogmosás. 

Ebben a korban inkább csak játszanak a kefével, harapdálják, rágcsálják és persze a fogkrémes tubust nyalogatják. Ez így nem túl hatékony a szuvasodás megelőzésére, viszont annak a folyamatnak a része, amikor is kialakul bennük a rutin, így kitartónak és türelmesnek kell lennünk. Kis iskolás korukig bizony minden egyes alkalommal az önálló fogmosást követnie kell anya vagy apa szemkontroll mellett végzett utómosása. Vagyis bizony be kell lesni abba a pici szájba és alaposan minden felszínt felkutatni a fogkefével, amit a gyermek kézügyesség  hiányában nem ér el.  🙂 

Hagyjunk időt neki gyakorolni a fogmosást! Kezdetben nem az alaposság számít, hanem hogy megértse mit és hogyan kellene csinálni. 

Sok szülő sajnos nem veszi észre, hogy az első tejfogak kihullása előtt 6 éves kor körül már a tejfogak mögött kibújt az első és nagyon fontos szerepet játszó maradó rágófog. Erre a korra már a gyermek sok mindent önállóan végez, igazi nagyfiúnak és nagylánynak tartjuk őket a fogmosás kapcsán is, de ha az első pár évben nem törekedtünk a helyes fogmosási technika megtanítására, bizony a nagyfiú vagy nagylány hiába önálló, nem fog tudni jól fogat mosni, ami később sajnos a fogak romlásához vezethet. 

Ezért érdemes korán elvinni a kisgyermeket fogorvoshoz, ahol az ismerkedés mellett a szülő átbeszélheti a fogorvossal a helyes fogmosási technikát, annak érdekében hogy a tanítás során a gyermek azt sajátíthassa el. 

Tudjuk jól, hogy gyermekeink utánoznak minket, mi adjuk az útravalót a saját családalapításuk hoz is. Ennek pici részlete lehet a helyes fogmosás is. A jó szájhigéne megelőzheti a szuvasodásokat és az azzal járó kellemetlenebb fogászati élményeket, amely hosszútávon bizony az egészséges életmódhoz adott jelentős érték.

A távoli jövőben ha a mi kis csemeténkből szülő válik, ugyanezt a tudást gyermekkori emlékeiből felidézve adhatja tovább saját gyermekeinek, vagyis a mi unokáinknak.

Ha ez generációkon keresztül működő folyamat lesz egyszer, bizony remélhetőleg sokkal kevesebb munkánk lesz nekünk fogorvosoknak.

Megosztás