Oldal kiválasztása

Mi az a Dévény – torna? Mikor vigyem a babámat Dévényes gyógytornászhoz? Mennyi ideig tarthat a kezelés és milyen eredményre számíthatunk? Hova fordulhatok

Saját tapasztalataim révén és Oroszné Póth Renáta DSGM  – szakgyógytornász, közismertebben Dévényes gyógytornász segítségével próbálom összefoglalni a Dévény tornáról való tudnivalókat.

Kisfiam első három hónapjában a védőnő szerint semmi probléma nem volt, emelgette a fejét, fordította, nem volt feltűnő aszimmetriára utaló jel, jól el volt hason is, kiválóan szopizott. Aztán ahogy haladtunk előre az időben, még mindig olyan  C betűben tartotta magát ha kézben volt, valamint az öltözködésnél nem igazán volt egyszerű a kezeit belebújtatni a bodyba. 3-4 hónapos kora körül még mindig ökölben tartott kézzel tolta ki magát hason fekve. 5 hónapos múlt amikor még hátról hasra se nagyon akart elfordulni. Ekkor kezdtem el a baba mozgásfejlődés mérföldkőveivel mélyrehatóbban foglalkozni.

A védőnőnknek is megemlítettem aggályaimat. Jelezte, hogy észrevette az apróbb gyanújeleket, de nem látta komoly problémának. Az interneten sok rémisztő történetet is lehet olvasni, de az információk erdejében nem eltévedve és nem pánikolva arra a megállapításra jutottam (bízva anyai ösztöneimbe is) hogy, valóban nem akkor a baj. Hiszen minden kisbaba más és más, fejlődési ütemük is eltérő. Azt is megállapítottam, hogy ártani semmiképp nem árthat, sőt kimondottan hasznos a kisfiam számára ha elősegítem a mozgásfejlődését. Nem beszélve arról, hogy ez is egy újabb közös program.

Kereséseim mentén találtam rá hivatalos Dévény alapítvány honlapjára. Alaposan végig olvastam a baba mozgásfejlődéséről szóló tájékoztató füzetet, ahol ábrákkal jól szemléltetve írnak a mozgás fejlődés menetéről és az esetleges problémára utaló gyanújelekről.

Eldöntöttük, hogy keresünk egy Dévény-es gyógytornászt kisfiunk számára. Így kerültünk Renihez, akivel most összeszedtük a Dévény tornával kapcsolatban a legfontosabb információkat.

1. Mi az a Dévény – torna?

Dévény Speciális manuális technika-Gimnasztika Módszer. (DSGM)

Nevét megalkotójának Dévény Annának nevéről kapta.

A módszer két részből tevődik össze: az egyik a speciális manuális technika (SMT), mely egyéni kezelés formájában történik. A torna során az izmokon keresztül elért idegvégződések ingerlésével az idegrendszert stimuláljuk direkt módon.

A Dévényes gyógytornász ( hivatalosan: DSGM szakgyógytornász)  a kézzel végzett izommozgatási technika segítségével megszünteti az izmokban lévő feszességeket, zsugorodásokat  és letapadásokat.

A módszer másik formája egy csoportos formában végzett, zenére történő mozgásképzés 4 éves kortól a mozgásállapot figyelembe vételével. Nemcsak gyermekek, hanem felnőttek részére is.

2. Kinek segít a Dévény torna, mikor érdemes szakemberhez fordulni?

A módszer szinte valamennyi mozgásfejlődési problémánál alkalmazható, főként csecsemők és kisgyermekek esetén, de alkalmazható felnőttek esetében is, ilyen lehet pl.  ortopédiai eseteknél, traumáknál, neurológiai kórképeknél.

Néhány példa:

  • izomtónus eltéréseknél, 
  • feszes, vagy épp ellenkezőleg hypoton (gyenge izomzatú) babáknál, 
  • aszimmetrikus testtartás
  • elmaradt mozgásfejlődés, 
  • koraszülöttség, 
  • beszédproblémák
  • ferde fejtartás, lábtartási rendellenességek,
  • cerebral paresis ( idegrendszeri károsodás ), 
  • ortopédiai kórképek,
  • szindrómákhoz kapcsolódó izomeltérések,
  • perifériás idegsérülések,
  • szopási nehezítettség

Az idegrendszeri fejlesztések révén hosszútávon elkerülhetjük vagy csökkenthetjük a viselkedési zavarokat, írás-, olvasás és beszédzavarokat.

3. Fejlődési gyanújelek, gyanús tünetek

A fejlődési gyanújelek nem jelentenek megbetegedést, azonban az idő előrehaladtával (kezeletlenül) tünetekké válhatnak, mely később problémákhoz vezethetnek. Minél korábban kezdünk egy Dévény -terápiát, annál hatékonyabban tudjuk a kóros testtartásokat helyreállítani, és az agy regenerációs képessége is jobb. Az idegrendszeri hatások révén hosszútávon segít megelőzni vagy mérsékelni a koncentráció zavarokat, viselkedés problémákat egyéb 

Ilyen gyanújelek:

  • az újszülött a fejét csak egyik irányba fordítja, amitől a baba feje el is laposodhat az egyik oldalon,
  • szopási nehezítettség,
  • hason fejét nem tudja felemelni, nem fordítja át egyik oldalról a másikra.
  • 3-4 hónaposan nem tűri a hason fekvést, 
  • nem tud támaszkodni, 
  • hanyatt fekve kezei ökölben,
  • nehezen fogja meg a tárgyakat, karjait nehéz felemelni,
  • 6 hónapos korban nem kezd el hasra illetve a hátára fordulni,
  • 8-9 hónaposan a kúszás is elmarad, vagy aszimmetrikus
  • A későbbi mozgásfejlődés is lassabb lehet.

4. Hogy néz ki egy Dévényes kezelés, meddig kell járni?

A kezelés mindig a szülő jelenlétében történik. Az első alkalommal a csecsemő állapotfelmérésen vesz részt a Dévény torna (DSGM) tünettanának megfelelően. Ha ott szükségesnek ítéli a gyógytornász, heti egy alkalommal 50 percben történik a kezelés. 

6 hónapos korig hanyatt, hason, és oldalt fekvő helyzetben, fél éves kor után már ülő, térdelő, kúszó, mászó testhelyzeteket használunk. Mindig a koruknak megfelelő mozgásformákat gyakoroltatjuk velük. Fontos kiemelni, hogy masszázsnak tűnik a kezelés, de nem az!

 A terápia hosszúságát ( szükséges alkalmak számát) mindig egyénileg kell eldönteni a mozgásfejlődés figyelembevételével.

5. Miért sírnak a babák a kezelések alatt, fáj nekik?

Nem. Nem fáj nekik, de ha egy babának izom letapadása van sírhat, mert kellemetlen lehet ha hozzányúlunk. Ahogy egy felnőtt is felszisszen ha egy izomcsomót masszíroznak a vállán, ugyanerre a babák sírással reagálhatnak. Ehhez a diszkomforthoz hozzájárulhat, hogy jó időpontot választottunk e? A baba aludt-e előtte, éhes-e, jön-e a foga, de akár az időjárás is lehet befolyásoló tényező. 

Sokszor azt sem szeretik ha kibillentjük őket a megszokott komfort helyzetükből. 

6. Hol lehet elérni a Dévény terápiát?

A DSGM kezeléseket  a Dévény Anna Alapítványban (www.deveny.hu) és vidéki hálózatában, illetve az Alapítvány keretein kívül dolgozó gyógytornászoknál lehet elérni. (pl.korai fejlesztő központok, kórházak, egyéni és társas vállalkozások)Az Alapítványnál történő kezelésekhez szakorvosi beutaló szükséges.

A mi Dévényes gyógytornászunk Oroszné Póth Renáta az újbudai fejlesztő ház szakértői csapatának tagja. 

Összefoglalva a tapasztalataim alapján, ha a gyanújelekre leszel figyelmes a babádnál, első körben ne ess pánikba, biztos minden rendben, első körben konzultálj a védőnőddel / gyermekorvosoddal esetleg egy Dévényes gyógytornász szakemberrel.

Ne felejtsd, hogy egyik baba sem egyforma!

Végül a korábban említett Dévény tájékoztató füzetet itt éritek el

Megosztás